Informacje

Światowy Dzień Rzucania Palenia

Kategoria: Aktualności

Światowy Dzień Rzucania Palenia przypada zawsze w trzeci czwartek listopada.

W Polsce obchodzony jest od 1991 roku. Pomysł akcji narodził się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada (tydzień przed obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Dniem Dziękczynienia) za Dzień Rzucania Palenia.

     Przewlekłe choroby niezakaźne w tym, te spowodowane paleniem tytoniu i biernym wdychaniem dymu tytoniowego, stanowią od lat najważniejszy problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny w Polsce. Choroby odtytoniowe obejmują 15 nowotworów oraz kilkadziesiąt  chorób układu krążenia, układu  oddechowego i innych narządów. Około 90% chorych na raka płuc to palacze. Mimo to (KANTAR Polska 2019):

 

  • W dalszym ciągu prawie ¼ społeczeństwa nałogowo pali papierosy.

 

  • Tak jak w latach ubiegłych, tak i teraz większości palaczy zdarza się palić w obecności osób niepalących. 8% palących Polaków przyznaje, że czasem pali w obecności dzieci, natomiast w obecności kobiet ciężarnych zdarza się zapalić 1% palaczy.

 

  • 34% Polaków mówi, że w ich domach pali się tytoń!

 

  • Mimo zakazu reklamy, aż 15% palących zetknęło się z jakąś formą reklamy i marketingu papierosów!

 

Przy okazji tego Święta koniecznie należy zaznaczyć, iż nie istnieje bezpieczny poziom zagrożenia biernym paleniem. Jest szczególnie niebezpieczne dla niemowląt, dzieci, kobiet ciężarnych i płodów. Na całym świecie, około 600 tys. osób niepalących zmarło w 2011 roku z powodu narażenia na bierne palenie. 75% zgonów wynikających z biernej ekspozycji na dym tytoniowy dotyczy kobiet i dzieci (Tobacco Atlas 2012). Tym bardziej alarmujące jest, że w  blisko 34% domów Polaków, pali się tytoń (KANTAR Polska 2019).

      W tym szczególnym dniu zachęcamy wszystkie osoby palące do zastanowienia się nad najważniejszą wartością jaką jest zdrowie własne i innych oraz do podjęcia próby rzucenia palenia – nie tylko na ten dzień, ale na całe życie. Szczególnie, że w ciągu ostatniego roku tylko 16% palących podjęło próbę zaprzestania palenia, a tylko 13% palaczy planuje podjąć tą próbę w najbliższym czasie!

 

    W tym roku Dzień Rzucania Palenia obchodzony był 21 listopada i tego dnia pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Siemiatyczach wzięli udział w podsumowaniu działań profilaktycznych propagujących zdrowy styl życia ,które odbywały się w Zespole Szkół Technicznych w Czartajewie i Zespole Szkół Rolniczych  w Ostrożanach .Uczniowie brali udział w różnego rodzaju konkurencjach sportowych , konkursach wiedzy nt.profilaktyki nikotynowej oraz konkursach plastycznych. Pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wspólnie z nauczycielami oceniali prace i wyłonili zwycięzców ,którym wręczono nagrody ufundowane przesz Starostwo Powiatowe w Siemiatyczach. Ponadto na stoisku profilaktyczno-edukacyjnym zorganizowanym przez  Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną przeprowadzano pomiary ciśnienia tętniczego, pomiary tlenku węgla w wydychanym powietrzu dla osób palących tytoń i biernych palaczy, udostępniano alkogogle Udzielano instruktaży o szkodliwości palenia tytoniu i motywowano do zaprzestania palenia .Chętnym osobom przeprowadzano analizę składu ciała określając BMI ,masę tkanki tłuszczowej ,tkanki mięśniowej oraz zawartość wody w organizmie .Na koniec spotkania  zainteresowane osoby otrzymywały  materiały oświatowo-zdrowotne.

 

 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11