Aktualności

Bezpieczne wakacje 2020 – udar cieplny

Kategoria: Aktualności

 BW 20 udar

Udar cieplny jest skutkiem przegrzania organizmu. Szczególnym rodzajem udaru cieplnego jest udar słoneczny (przegrzanie wskutek silnego nasłonecznienia). Udar cieplny kojarzy nam się z wynikiem długotrwałego przebywania na słońcu, jednakże może on być również skutkiem pracy w gorącym i wilgotnym pomieszczeniu bez przewiewu, dłuższego marszu, gier, zabaw lub plażowania w okresie dużych upałów oraz gorących kąpieli wodnych i parowych.

 

Małe dzieci, które mają nie w pełni rozwinięty system termoregulacji, oraz osoby w podeszłym wieku, czy obciążone schorzeniami przewlekłymi, są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia udaru cieplnego.

 

Udar cieplny jest stanem zagrożenia życia, dlatego podczas udzielania pomocy należy w pierwszej kolejności wezwać pogotowie ratunkowe (999 lub 112). W dalszych krokach należy w miarę możliwości przenieść chorego do chłodnego, ocienionego miejsca, oraz zdjąć część odzieży. Należy jak najszybciej ochładzać ciało chorego (wachlowanie, skraplanie chłodną wodą). Trzeba być przygotowanym na podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej w momencie pojawienia się objawów zatrzymania krążenia.

 

BW 17 07 20

 

Do pobrania:

udar - ulotka PSSE Siemiatycze

wyczerpanie cieplne a udar słoneczny

pierwsza pomoc w trakcie upału

udar cieplny - niebezpieczeństwo

zasady bezpieczeństwa podczas upałów

bezpieczne wakacje