Aktualności

Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby (WZW)

Kategoria: Aktualności

 Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby WZW

 

Każdego roku 28 lipca obchodzony jest Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby (WZW). Celem tego święta jest zwiększenie świadomości na temat choroby. WZW jest chorobą zakaźną, powodującą szereg problemów zdrowotnych, często poważnych (m. in. nowotwór wątroby).

 

Rozróżnia się 5 głównych szczepów wirusa WZW – A, B, C, D i E. Do zakażenia wirusem typu A, D i E dochodzi przez układ pokarmowy (spożycie skażonej żywności/wody), lub poprzez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną. Wirusy typu B i C przenoszą się poprzez krew, najczęściej na skutek:

 

  • kontaktu z zakażonymi, niejałowymi narzędziami i sprzętem używanym podczas zabiegów medycznych oraz tym stosowanym do zabiegów fryzjerskich, kosmetycznych czy tatuażu (np. cążki, nożyczki oraz inne ostre narzędzia do pielęgnacji paznokci rąk i stóp, pęsety, kolczyki, itp.),
  • zażywania narkotyków dożylnych i stosowania niebezpiecznych praktyk związanych z wstrzyknięciami (np. używanie wspólnych niesterylnych narzędzi),
  • niebezpiecznych i niezabezpieczonych praktyk seksualnych, które prowadzą do kontaktu z krwią.

 

Państwowa Inspekcja Sanitarna od wielu lat podejmuje działania w zakresie bieżącego nadzoru sanitarnego oraz podnoszenia świadomości społecznej, które mają na celu poprawę sytuacji epidemiologicznej w zakresie WZW B i WZW C.

 

Istnieje możliwość wykonania bezpłatnego testu w kierunku WZW typu C (test anty-HCV). Na terenie naszego powiatu bezpłatne badanie można wykonać w punkcie pobrań ALAB (Siemiatycze, ul. Szpitalna 8).

 

 

Więcej informacji: https://gis.gov.pl/kampania/swiatowy-dzien-wirusowego-zapalenia-watroby-wzw/

 

Przydatne linki: