Aktualności

Bezpieczne wakacje 2020 – wyprawa w góry

Kategoria: Aktualności

 

Góry to jeden z najczęstszych kierunków wybieranych podczas letniego wypoczynku. Jednak zanim wybierzemy się na górski szlak, musimy starannie się przygotować.

 

Każde wyjście w góry powinno być poprzedzone sporządzeniem planu, dotyczącego opisu trasy, czasu przejścia czy różnych wariantów powrotu. Przy planowaniu trasy wycieczki należy zwrócić szczególną uwagę na warunki atmosferyczne oraz własne możliwości. Jeżeli wyruszamy całą grupą, trasę układamy pod najsłabszego uczestnika wyprawy.

 

Do plecaka warto spakować:

 

  • mapę,
  • apteczkę,
  • ciepłe ubranie (w razie załamania pogody w wyższych partiach gór),
  • jedzenie i napoje (zaleca się zabranie termosu z ciepłym napojem),
  • naładowany telefon komórkowy zabezpieczony przed zamoknięciem (warto wziąć również powerbank, na wypadek rozładowania się baterii).

 

Międzynarodowy skrót ICE (In Case of Emergency, w nagłym wypadku) pozwala oznaczyć w telefonie kontakty, które należy poinformować w razie wypadku, lub te, które mogą udzielić dodatkowych informacji o poszkodowanym. W telefonie również warto zapisać ważne numery alarmowe, takie jak:

 

międzynarodowy numer alarmowy 112

POLSKA (TOPR/GOPR) 985 lub 601 100 300

SŁOWACJA (HZS) 18 300

CZECHY (ČR) +420 1210

 

Wychodząc na szlak, bezpiecznie jest ustalić tzw.: „godzinę alarmową”, tzn. czas po upłynięciu którego dana osoba poinformuje służby ratunkowe o możliwych problemach. Ustalenia takiego można dokonać np. z kierownikiem hotelu, w którym się zatrzymaliśmy. Przed wyruszeniem w trasę zawsze należy sprawdzić prognozę pogody. Na szlak wychodzimy wczesnym rankiem. W przypadku gdy w prognozie pogody zapowiada się piękny dzień, jednakże za oknem widzimy inny stan rzeczy, warto zrezygnować z wyjścia w góry, i odłożyć wycieczkę.

 

Będąc na szlaku, pamiętajmy o zasadzie: razem wychodzimy – razem wracamy!

 

Wykluczone jest spożywanie alkoholu na szlaku górskim!!!

 

Nie śmiecimy!!! Wszystkie śmieci zabieramy ze sobą.

 

BW 31 07 20

 

Do pobrania:

ulotka-wyprawa-w-góry